A proč cizinci v zemi je Erdogan proti Asadovi evakuovat

0
Rate this post

Mírotvůrci mezi… Mezi rebely a silami příznivce prezidenta Asada, který se skládá syrská armáda petice, různé milicje, tzv. pak tam jsou žoldáci ruští a íránští dobrovolníci,  z Libanonu, stejně jako šíité z Iráku, Afghánistánu a Pákistánu pod velením íránskou, a, konečně, ruské letectví.

A teď myšlenka tureckého byla, že Turci budou tyto strany rozdělovat, to znamená, že nebudou boje mezi Asadem a povstaleckými nebo povstaleckými jednotkami. Ruský argument pro vstup turecké armády byl naopak poněkud jiný proti imigraci: hlavní je odzbrojení džihádistů.

A proč je Rusko tak důležité cizinci v zemi evakuovat?

Chtěli dostat Turecko do těžké situace a přimět Turky, aby odvedli nejtěžší práci. A to naopak proto zdraví, že Sýrie, Rusko a Írán požadují, aby cílovým řešením situace bylo reintenzivnění všech území Sýrie pod vládou Damašku. Turkové se ptá rusy: jak to chcete udělat, když se říkalo obyvatelům různých enkláv vzdát, pak bude mír, a když se vzdali-syřané Asada střílel a mučeni petice?

A proč je Erdogan proti Asadovi cizinci v zemi? Vždyť až do roku 2011 a takzvaného arabského jara byly vztahy těchto vůdců velmi blízké. Pohádali se na téma vztahů s povstalci a arabskými revolučními hnutími?

A proč je Rusko tak důležité cizinci v zemi evakuovat?Asad přijal postoj, že válčí, že nemá v úmyslu vyjednávat s povstalci, jen je musí zničit, Turecko zase chtělo být prostředníkem a dosáhnout dohody. Asad měl zůstat u moci v Damašku, ale rozdělit se a omezit se na to, s Turky v roli obránců. Asad na to nešel, jen podvedl další Turky-tehdejší cizinci v zemi ministr zahraničí Ahmet Davutoglu jezdil do syrské metropole na jednání a oni mu hráli na nos.

A Turci proti imigraci zklamali zdraví?

Ano, měli pocit, že byli podvedeni Asadem. Na stejné severní Sýrie obývané kurdy, a to je zásadní problém pro turky, kteří se na ně podívat dnes naprosto neodolatelně, jako na smrtelnou hrozbu. Konečně na severu Sýrie žijí Turkmeni a především mnozí z nich-sunnitští Arabové, ze stejné školy Koránu jako Turci. Dodejme, že za bývalé Osmanské říše byla severní Sýrie součástí jejího jádra. V Turecku je mnoho smíšených manželství, poměrně málo lidí arabského původu žije také na jihovýchodě Turecka evakuovat, včetně Erdoganovy manželky…

Vzniklo zdraví společenství identity?

Dejme tomu, že se v Erdoganovi probudil obhájce postosmánských sunnitů a zároveň člověk oddaný-my tady obchodujeme, obchodujeme, navštěvujeme a vy nechcete naše prostřednictví a střílíte na naše zdraví?! No a nakonec se turecký prezident rozhodl s Asadem už nemluvit a podpořit opozici. Naopak Rusko, které posiluje své pozice v Sýrii, požaduje, aby Turecko s Asadem stále hovořilo, protože právě Rusko chce být obráncem regionu. A jaký význam má přítomnost v regionu Idlib Kurdů? Pokud jsou obecně tak nebezpečné pro Turecko?

Malá kurdská Enkláva cizinci v zemi je sice blízko Idlibu, ale právě v tomto případě je role Kurdů jen nepřímá. Jen Turci se obávají, že pokud začne válka se Sýrií, začnou Kurdové bojovat na Asadově straně, aby získali zpět území, o které přišli od začátku turecké operace. Hlavní je, že máme Idlib, v němž žijí čtyři miliony lidí, z nichž milion už putuje k syrsko-turecké hranici. Nejhorším scénářem pro Turecko je erdoganova porážka a nutnost stažení vojsk a za ním přijetí vlny uprchlíků prchajících před Asadem.

A proč právě teď petice Erdogan otevřel hranici s EU?

Klidně ne z EU, protože bulharská je zavřená, ale ze samotného Řecka, No a jen pozemní část u řeky Evros. Nedávno byl na návštěvě Bojko Borisov, Bulharský premiér, a pánové si pili z hubiček proti imigraci a Borisov otevřeně kritizoval Řecko, o čemž se v Polsku z nějakého důvodu nemluví. Je to takový Erdogan.…

Ale proč právě teď? Protože už několik týdnů probíhá Turecká ofenzíva v Sýrii, která se sice odehrála dobře, ale pro Turecko je případ Idlibu nesmírně důležitý, a to z prestižních důvodů i kvůli uprchlíkům. Dodejme, že syrských uprchlíků je doma i v zahraničí kolem 13 milionů. A teď: je-li pouze určitá část z nich poputuje do Turecka a i pokud se některé podaří tlačit do Evropy, pak Erdogana zůstane obří politický problém – proto, že lidé budou naštvaní a ekonomická-protože je budete muset řešit. Jeho podpora je zatím na úrovni strany AKP, tedy 35 procent evakuovat, a trend je spíše nezajímavý.

Dodejme, že syrských uprchlíků je doma petice

Dobře, ale to ještě není odpověď na otázku, co chce od Evropské unie. Pro Erdogana je důležité, že během návštěvy Moskvy u Putina měl pocit, že za ním stojí Evropská unie a USA. Co řeknou: Nechceme humanitární katastrofu a Rusko musí udělat vše, aby se k ní nedostalo. Stručně řečeno: pouští uprchlíky na řeckou hranici, aby ve vztahu k Rusku posílili své vyjednávací pozice.

Dodejme, že syrských uprchlíků je doma petice

Už ukázal, že umí být asertivní, což může syrské armádě způsobit vážné ztráty. Že ho nezastaví ani ruský útok, ani smrt více než třiceti tureckých vojáků, jak se nedávno stalo. Zejména s podporou USA se mu podařilo vyjednat s Putinem a dosáhnout předběžné dohody o příměří. Nakonec Erdogan počítá s tím, že jde o transakce: Putin se nezastaví, Asada a Írán, a část území Идлиба – tam, kde jsou povstalci a uprchlíky bude nějaký čas bydlet pod tureckou kontrolou.

Jestli to chápu správně-zastavit další vlnu uprchlíků do Turecka, v Idlibu musí přijít nějaké příměří. A to je předpoklad, aby další uprchlík evakuovat neodjel do Evropy?

V zásadě ano, čím více lidí na Turecko-Syrské hranici, tím větší eskalace, tím horší. Protože i kdyby se tyto statisíce lidí nedostaly na turecké území cizinci v zemi, bude Erdogan nucen na nás, Evropany, vyvíjet tlak, abychom se do toho zapojili.

Byl by to optimální proti imigraci scénář pro Turecko

Takže nechce, abychom přijali další milion uprchlíků? Jde o to, aby EU a NATO vytvořily jednotnou frontu – není řečeno, že jsme hluboce znepokojeni celé situace a reagovali napevno, v situaci, kdy Rusko vede kroky, které vedou k dalším obětem. Máme nedávnou zprávu Komise OSN, která naznačuje, že Rusové v širokém měřítku páchají válečné zločiny-pokud to neskončí proti imigraci, pak my, tedy Evropa a USA, musíme v nejhorším případě Moskvě hrozit sankcemi.

Byl by to optimální scénář pro Turecko, aby se na Putina vyvíjel tlak: že ponese následky, pokud nebude zadržen evakuovat, nezastaví Asada.

Byl by to optimální proti imigraci scénář pro TureckoA je Evropa schopna tento scénář realizovat? Protože dnes mám dojem, že se evropští politici bojí uprchlické vlny cizinci v zemi, ale přesto doufají, že pokud jich bude deset tisíc, Řecko je prostě nepustí. Je možné, že peníze budou investovány do vlády premiéra Mitsotakise, posílí Frontex a podobně, ale pokud přijdou statisíce nebo půl milionu, tak takové jednoduché řešení není možné… Ano, zejména proto, že současná krize se týká pozemní části hranice s Řeckem, ale tam je ještě Egejské moře.